• Centrum Gminne
    Centrum Gminne
  • Kolorowe Jeziorka
    Kolorowe Jeziorka

Witamy!

Gmina wiejska Marciszów (obecnie jedna z czterech gmin powiatu kamiennogórskiego), położona w południowo-wschodniej części byłego województwa jeleniogórskiego, zajmuje powierzchnię 82 km2. Powierzchnia gminy stanowi ponad 20,7% powiatu, a pod względem obszaru jest to jedna z mniejszych jego gmin. Gmina Marciszów położona jest na pograniczu Sudetów Zachodnich i Środkowych, a po części Przedgórza Sudeckiego. Przeciętne wysokości nad poziomem morza na terenie gminy układają się w granicach 450-500 m npm.

 
Gmina posiada drogowe i kolejowe połączenie z Jelenią Górą, Wałbrzychem i Wrocławiem.
Przez Gminę przepływa rzeka Bóbr, a jej przełom należy do bardziej malowniczych w Sudetach. Duża powierzchnia lasów oraz sieć szlaków turystycznych na terenie gminy, daje doskonałe warunki do uprawiania czynnego wypoczynku. W obszarze gminy usytułowany jest Rudawski Park Krajobrazowy z przepięknymi Kolorowymi Jeziorkami.
Na terenie gminy znajdują się również interesujące pod względem architektonicznym zabytki kultury. To tu, w Ciechanowicach nad Bobrem znajduje się renesansowy pałac, który otwiera ciągnącą się wzdłuż rzeki Dolinę zamków i pałaców.
Gmina swoją działalnością obejmuje 9 sołectw: Marciszów, Ciechanowice, Świdnik, Wieściszowice, Sędzisław, Pastewnik, Pustelnik, Domanów, Nagórnik.